Makrome Trendi

Dekorasyonda makromenin naturel etkisini vurgulamak için, doğal ahşap dokulu yüzeyleri çoğaltabilirsin.


Son zamanların dekorasyon trendleri arasında bir yıldız gibi parlayan makrome, bohem mekânların vazgeçilmezi oluyor. Aksesuarlarda, mobilyalarda ve kişisel tasarımlarda kullanılan el yapımı örgüler, farklı tarzlardaki iç mekân tasarımlarında kullanılabiliyor. Abajur, seperatör, saksılık, puf, hamak, gazetelik ve daha birçok aksesuarda yer verilen örgü detayları etnik esintisi ile dikkat çekiyor.


Duvar Dekorasyonlarında Makrome Trendi

Duvarlarda bazen tek başına, bazen ise ayna çerçevesi gibi dekoratif nesneler ile birleşik olarak karşımıza çıkan makrome, farklı teknikler ile yapılıyor. Kullanılan örgü yöntemine göre ortaya çıkan desenler, püskül veya boncuk detayları ile zenginleştirilebiliyor. Yaşam alanına hareket katacak, doğal ve bohem bir aksesuar arayışındaysan kuru bir dala asılı duran, makrome duvar süsü modelleri tam sana göre! Dilersen, düş kapanı şeklinde tasarlanmış modelleri de kullanabilirsin. Özel günlerde ve kutlamalarda bu aksesuarları fotoğraf çekimi yapılacak alanlarda arka plan olarak değerlendirebilir; bohem bir parti konsepti oluşturabilirsin.
Bahçe ve Balkon Dekorasyonunda Makrome

Bahçe ve balkon dekorasyonlarında doğal, rahat ve salaş bir tarz yaratmak için makrome hamakları kullanmak harika bir fikir! Bu fikri destekleyecek başka öneriler de geliştirebilirsin. Örgüden yapılmış bir davul salıncağın varsa, yanına makrome saksılık modelleri eklemeyi denemelisin. Bambu koltukların olduğu bir verandada örgülü puflara yer verebilirsin. Balkon kapısının arkasına asmak için makrome ipi ile şahane bir perde yapabilir; üşenirsen de hazır satılan modellere göz atabilirsin. Farklı fonksiyonlara sahip iki alanı, katı sınırlar olmaksızın birbirinden ayırmak için örgü ile yapılmış seperatörleri değerlendirilebilir. Amerikan mutfaklı evlerde salon ile mutfağı ayırmak için bu tarz tasarımlara yer verebilirsin.Makrome Kapı Süsü Modelleri

İç mekânda kullanabileceğin bu malzeme ile şahane kapı süsleri yapabilirsin. Evinin girişinde misafirlerini karşılayacak olan özel bir örgüyü, “hoşgeldiniz” yazılı ahşap plakalara entegre ederek dekoratif kapı süsleri oluşturabilirsin. Ya da çocuk odası için isim yazılı özel makrome kapı süslerini internetten sipariş edebilirsin. Mekânın dekorasyonuna ilişkin ilk ipuçlarını veren bu detayı, aydınlatma elemanlarında ve aksesuarlarda kullanacağın örgü detayları ile tamamlayabilirsin. Bunun için bir adet ikinci el makrome abajur satın alıp çalışma masasının üstüne yerleştir. Hemen yanına koyacağın farklı boyutlardaki örgü sepetler, otantik bir çalışma ortamı oluşturmanı sağlayacaktır.

Dekorasyonda makromenin naturel etkisini vurgulamak için, doğal ahşap dokulu yüzeyleri çoğaltabilirsin. İkinci el masif mobilyalarla örgü detayları birleştirerek otantik mekânlar yaratabilir; kilim, duvar halısı gibi etnik dekorasyona ait unsurlarla mekânın bohem tarzını güçlendirebilirsin. Mandala desenli kırlentler, geniş minderli oturma grupları ve bol miktarda iç mekân bitkisi bu anlamda işine yarayacaktır. Uygun fiyatlı yenilikler için ise Dekopasaj’da sıralanan ikinci el makrome ürünlere göz atabilirsin.